Jak przejść na zdrowy styl odżywiania?

Zdrowe odżywianie jest ważne. To wie każdy z nas. Tylko jak to zrobić w praktyce ? Obecnie jesteśmy bombardowani informacjami co powinniśmy, a czego nie. Co jeść, jak jeść, kiedy jeść. Co wprowadzać do diety a czego unikać… Aż w końcu sami się w tym wszystkim gubimy i z tego wszystkiego nie robimy nic. Nie odżywiamy się zdrowo i sami sobie szkodzimy. Jak wprowadzić do naszego codziennego życia zdrowy styl odżywiania? Skutecznie, sprawnie i na zawsze ?

„Jedzenie spada na ostatni punkt w liście naszych priorytetów (…) a przecież dzięki niemu żyjemy”

Zdrowe odżywianie jest teraz modne. Każdy z nas chce być szczupły, piękny, wiecznie młody i chwalić się na Insta codzienną porcją sałaty. Bo to takie modne teraz. Lansowanie wysportowanych, szczupłych ciał zawładnęło naszą kulturą i mniej lub bardziej za tym wszyscy podążamy. Marzymy o jędrnym i zgrabnym ciałku, nieskazitelnej cerze oraz lśniących bujnych włosach, bo chcemy się podobać innym. TEORETYCZNIE jakieś tam zasady znamy,bo ciągle gdzieś w mediach się one przewijają.Generalnie wiemy jak być powinno.  A jak jest ? A jest tak, że codzienność bardzo szybko weryfikuje nasze postanowienia. Biegamy do pracy, żyjemy w ciągłym pośpiechu, wszystko robimy w biegu.  Jedzenie spada na nasz ostatni punkt na liście naszych priorytetów daleko za nowymi projektami, wyjazdami, kolejną imprezą, dzieciakami, naszymi nowymi celami i całą masą super ważniejszych spraw. A przecież dzięki niemu żyjemy. Taki paradoks naszych czasów 🙂

W zdrowym odżywianiu nie chodzi o modę na niejedzenie glutenu (do czego i tak Cię zachęcam 🙂 )ani o bycie super chudym. Chodzi o bycie zdrowym i odżywionym.

Wiesz, że obecnie otyli ludzie są grupą tych najbardziej niedożywionych ?

Zjadamy rzeczy które nie są potrzebne dla naszego organizmu i nie mają dla niego żadnej wartości. Zapychamy się byle czym, byle tylko móc biec dalej. Nasze organizmy są niesamowite, bo umieją się dostosować do warunków które im fundujemy. Radzą sobie najlepiej jak umieją i jakoś tam funkcjonują. Ale chcesz żyć jakoś? Myślę, że wolisz żyć pełną piersią ciesząc się zdrowiem, a nie jakoś.

W takim razie jak to zrobić, żeby na stałe zacząć się zdrowo odżywiać?

  1. Bądź dla siebie dobry a zwłaszcza dla swojego organizmu. Pomyśl o nim przez chwilę – co mu dostarczasz z posiłkiem? czy będzie mógł się dla Ciebie odwdzięczyć siłą i energią ? odżywiaj go, dostarczaj wartościowych pokarmów a nie tylko zapychaj żołądek.
  2.  To nie dieta – diety kojarzą nam się negatywnie i źle. Same zakazy, zasady i głód. Tylko czekamy, aż to się skończy. Nie nie nie. Zdrowe odżywianie to styl jedzenia jaki wybieramy. Pełny wysoko odżywczych składników, różnorodny, pachnący, świeży i pyszny. Tu chodzi właśnie o jedzenie do syta a nie o ograniczenia – o jedzenie właściwych wartościowych rzeczy.
  3. Chcesz tego? – zadaj sobie to pytanie. Bo jeśli nie chcesz się zdrowo odżywiać to nikt i nic Cię nie przekona – być może wolisz wybrać fascynujące jedzenie pełne cukru i tłuszczy trans.  Skoro to czytasz, zakładam, że zależy Ci na jakości Twojego życia i zdecydowanie chcesz przejść na zdrowe odżywianie. Być może jeszcze nie wiesz jak i co po kolei – najważniejsze że chcesz i masz w sobie tą determinacje.

Zdrowe odżywianie nie jest narzuconym przez kulturę wymysłem Internetu tylko po to żeby się lansować obiadem bez laktozy i glutenu. To nie jest dieta, którą się będziemy katować i nienawidzić jej każdego dnia. To nie jest sztywny jadłospis po zakończeniu którego rzucimy się na pizze.

Zdrowe odżywianie to nasz świadomy wybór.  Krok który chcemy zrobić, żeby się fantastycznie czuć, być zdrowym i radosnym.  Dzięki temu, że świadomie wybierasz zdrowe odżywianie – nikt i nic Cię nie powstrzyma.

Podejście jakie masz do danego tematu jest bardzo ważne, a te 3 punkty wydają się być niepozorne, ale są w sumie najważniejsze w przejściu na zdrowy styl odżywiania.

 

Brak komentarzy

Leave a Comment