Co się stanie, gdy zaczniesz pić odpowiednią ilość wody?  

Biegasz do łazienki co 15 min i co wypijesz to oddasz. Co jest ?! Pijesz wodę i zaczynasz puchnąć, bo woda się zatrzymuje. Co robić !?  Zaczynasz pić wodę, szklanka za szklanką i nagle okazuje się, że Twój organizm nie przyjmuje większości z wypitej wody lub zatrzymuje ją jak szalony. Gdy po latach systematycznego odwadniania się, nagle zaczynasz pić spore ilości wody, Twój organizm jest w szoku. Do tej pory musiał oszczędzać wodę jak tylko mógł. Czy wiesz co się stanie gdy zaczniesz pić odpowiednią ilość wody? Odpowiednie nawodnienie naszego organizmu to pewien proces i etapy, który należy przejść. 

 

 

ODWODNIENIE → WYDALANIE WODY → ZATRZYMYWANIE WODY → ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE

Zacznijmy od początku. ODWODNIENIE – praktycznie każdy z nas staruje z tego poziomu, bo nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi do picia wody każdego dnia. Uświadom sobie, że do tej pory byłeś chronicznie odwodniony – tak, tak.  To, że nie dostarczałeś odpowiedniej ilości wody nie znaczy, że Twój organizm jej nie potrzebował. Nieregularne picie wody, picie tylko herbaty, kawy, napojów słodzonych (o zgrozo!), picie alkoholu – generalnie NIE picie wody – prowadzi nas do permanentnego odwodnienia.

Twój organizm się boi i gromadzi zapasy.  Zawsze mu bardzo brakowało wody a teraz ją dostaje, więc magazynuje

Organizm pobiera wodę z naszych komórek, mięśni, ogranicza produkcję kwasu żołądkowego, wyściółka jelit nie są wystarczająco nawilżona. Źle trawimy, źle przyswajamy, źle się czujemy, gromadzimy toksyny… Odwodnienie nie służy naszemu zdrowiu i samopoczuciu.

Co się stanie, gdy zaczniesz pić odpowiednią ilość wody każdego dnia ?  

Wyobraź sobie małą, sympatyczną roślinkę w doniczce. Nazwijmy ją Marlenka.  Marlenka wygląda marnie. Szara, bez energii i chęci do życia. Ma mało elastyczne listki, jest taka oklapła i wyblakła. Ziemia w jej doniczce  jest sucha i popękana. A to dlatego, że nikt Marlenki regularnie nie podlewa. Stres, pośpiech, codzienne obowiązki i cały ten chaos życiowy sprawiły, że jakoś o tym zapomniano. Marlena jakoś funkcjonuje, bo organizmy mają bardzo dużo mechanizmów żeby przetrwać w każdych warunkach, ale generalnie ledwo zipie i powoli usycha. Słaba sytuacja. I nagle coś się zmieniło. Nagle zaczynamy ją obficie podlewać, żeby znowu była taka piękna. I co się dzieje? Większość wody przepływa przez ziemię, przez te popękane miejsca, prawie nic się nie wchłania i ziemia nie przyjmuje wody.  Jak to !? Taka była uschnięta i biedna, a teraz jak dostaje wodę to nie chce?!  Co się dzieje?

Odwodnienie nie służy naszemu zdrowiu i samopoczuciu

A no dzieje się to, że nasza Marlenka nie jest przyzwyczajona do tego że MA wodę. Jest w trybie suszy, była przystosowana do życia bez wody. Organizmy są ostrożne a nasza roślinka nauczyła się żyć w suszy i nie wie czy woda, którą nagle dostaje, będzie dostarczana regularnie czy tylko jednorazowo. Czy może zmienić swój styl funkcjonowania i gospodarkę wodą. Musi minąć czas, woda musi być regularnie dostarczana, aby ziemia zaczęła być miękka, nawodniona, a Marlenka odzyskała swoją witalność.

DLACZEGO PIJĘ WODĘ I CO CHWILA BIEGAM DO TOALETY ? WYDALANIE WODY

Taki sam mechanizm zachodzi w naszych organizmach. Całe życie trzeba było oszczędzać wodę, a teraz nagle pijemy regularnie wodę. Pijemy wodę i biegamy co 15 min do toalety, bo nasz organizm nie wie co się dzieje. Woda przelatuje przez nas jak przez wspomnianą doniczkę ze spękaną ziemią. Nasz organizm jest w szoku ! Dosłownie zalewamy go wodą i on sobie nie radzi z tym, więc wydalamy wodę i robimy co chwila siku. Musi się przystosować do tego, że zaczęliśmy pić wodę.

Co zrobić?

Nadal regularnie pić wodę, aż nasz organizm zorientuje się, że nie jest to jednorazowa dostawa, że może na nas liczyć i że będzie od nas dostawał wodę.

DLACZEGO PIJĘ WODĘ I PUCHNĘ ? – ZATRZYMYWANIE WODY W ORGANIZMIE

Najpierw większość wody przez nas przelatuje, a później zaczynamy zatrzymywać wodę. Gdzie tu logika? 🙂 Wiele lat nie piliśmy wody, a teraz pijemy i to w miarę regularnie. Nasz organizm postanawia sobie ją zmagazynować na czarną godzinę, czas suszy. No bo co będzie jak znowu przestaniesz pić ? Twój organizm się boi i gromadzi zapasy.  Zawsze mu bardzo brakowało wody a teraz ją dostaje, więc  magazynuje !

Co zrobić?

Nadal regularnie pić wodę. Musisz nauczyć organizm, że nie musi magazynować wody, bo dostarczamy jej regularnie. Nie będzie zbierał zapasów na czarną godzinę, bo taka nie nadejdzie, gdyż od teraz pijesz wodę regularnie! 🙂

 

Zatrzymana woda zejdzie z organizmu i wreszcie dochodzimy do upragnionego etapu czyli ….

 

… ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE ORGANIZMU 🙂
SUKCES!

Pobierz planer picia wody i kontroluj codziennie to ile szklanek wody pijesz

 

Cały proces zajmuje około 2 tygodnie, oczywiście w zależności od indywidualnych uwarunkowań. Pamiętaj:

 • Pij wodę
 • Bądź świadomy etapów jakie Cię spotkają
 • Nie poddawaj się
 • Pij wodę
 • Regularność jest kluczem do sukcesu
 • Nawodnij organizm
 • Bądź zdrowy i pełen energii
 • Pij wodę 🙂

 

 

6 komentarzy

 • Kasia 6 października 2017 at 11:55

  Fajnie, lekko i mądrze napisane. Pobrałam planner! 🙂

  Odpowiedz
  • pannazuzanna 6 października 2017 at 22:58

   Dziękuje bardzo 🙂 daj znać jak korzysta się z planera 🙂 pozdrowienia 🙂

   Odpowiedz
 • Ka Ewa 6 października 2017 at 13:56

  O kurczę, znowu zapomniałam. To najtrudniejszy nawyk do wyrobienia

  Odpowiedz
  • pannazuzanna 6 października 2017 at 22:59

   KA EWA tak masz racje 🙂 o piciu wody łatwo zapomnieć – może zacznij od pilnowania 2 szklanek wody zaraz po wstaniu ?? 🙂 Trzymam kciuki 🙂

   Odpowiedz
 • netqa 6 października 2017 at 15:10

  Ja zdecydowanie za mało piję, ale postaram się poprawić 🙂

  Odpowiedz
  • pannazuzanna 6 października 2017 at 23:01

   mi czasem też się zdarza wypić za mało wody, ale szybko wracam do dobrych nawyków 🙂 pozdrowienia

   Odpowiedz

Leave a Comment